A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?

Question

A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?

in progress 0
Ngọc Khuê 4 years 2021-08-28T07:59:55+00:00 2 Answers 12 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-28T08:01:27+00:00

    Answer:

    The answer is $2

    Step-by-step explanation:

    24 divided by 2 = 2

    0
    2021-08-28T08:01:53+00:00

    Each cookie costs 2$.

    We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve

    12x=24     12 cookies equals 24 dollars

    x=2            By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )