Share
A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
Question
A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-28T07:59:55+00:00
2021-08-28T07:59:55+00:00 2 Answers
12 views
0
Answers ( )
Answer:
The answer is $2
Step-by-step explanation:
24 divided by 2 = 2
Each cookie costs 2$.
We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve
12x=24 12 cookies equals 24 dollars
x=2 By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.