Question

A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?

Answers

  1. Each cookie costs 2$.

    We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve

    12x=24     12 cookies equals 24 dollars

    x=2            By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.

Leave a Comment