A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.
A bakery sells 12 cookies for $24.If each cookie costs the same amount,how much does 1 cookie cost,in dollars?
You must be logged in to post a comment.
Answer:
The answer is $2
Step-by-step explanation:
24 divided by 2 = 2
Each cookie costs 2$.
We can find how much each cookie costs by setting up an equation with x being the amount of cookies, and solve
12x=24 12 cookies equals 24 dollars
x=2 By simplifying and dividing both sides of the equation by 12, we get the variable on its own.