Share
A 2,200 kg car moving at 18 m/s hits a barrier and comes to a stop. How much work is done to bring the car to a stop?3.6 x 105J3.6 x 105J4.2
Question
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Answers ( )
Answer:
Explanation:
From the question, mass(m)=2200kg, unitial velocity(u)=18m/s and final velocity(v)=0m/s
We can calculate the work done to bring the car to a stop from the relation;
W=Work done
F=Force
S=distance
Also,
Putting eqn(2) into equn(3) we obatin
From the equation of motion;
and
Substituting these into eqn(3), we obtain;
Substituting the values of m,u and v into the equation, we obtain.
Simplifying, we obtain;
NB: The negative sign indicates that the car decelerated to a stop.
Hence the Work done on the car is