Share
A Young’s interference experiment is performed with blue-green laser light. The separation between the slits is 0.500 mm, and the screen is
Question
A Young’s interference experiment is performed with blue-green laser light. The separation between the slits is 0.500 mm, and the screen is located 3.24 m from the slits. The first bright fringe is located 3.30 mm from the center of the interference pattern. What is the wavelength of the laser light?
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-27T07:07:25+00:00
2021-08-27T07:07:25+00:00 1 Answers
25 views
0
Answers ( )
Answer:
λ = 509 nm
Explanation:
In order to calculate the wavelength of the light you use the following formula:
where
y: distance of the mth fringe to the central peak = 3.30 mm = 3.30*10^-3 m
m: order of the bright fringe = 1
D: distance from the slits to the screen = 3.24 m
d: distance between slits = 0.500 mm = 0.500*10^-3 m
You first solve the equation (1) for λ, and then you replace the values of the other parameters:
The wavelength of the light is 509 nm