Share
The minimum frequency of light needed to eject electrons from a metal is called the threshold frequency, ????0 . Find the minimum energy nee
Question
The minimum frequency of light needed to eject electrons from a metal is called the threshold frequency, ????0 . Find the minimum energy needed to eject electrons from a metal with a threshold frequency of 2.47×1014 s−1. g
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-23T12:14:01+00:00
2021-08-23T12:14:01+00:00 1 Answers
11 views
0
Answers ( )
Answer:
E = 0.965eV
Explanation:
In order to calculate the minimum energy needed to eject the electrons you use the following formula:
h: Planck’ constant = 6.626*10^{-34}J.s
v: threshold frequency = 2.47*10^14 s^-1
You replace the values of v and h in the equation (1):
In electron volts you obtain:
The minimum energy needed is 0.965eV