Share
Karen claps her hand and hears the echo from a distant wall 0.519 s later. How far away is the wall? The speed of sound in
Question
Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.
Answers ( )
Answer:
89 m
Explanation:
Applying
v = 2d/t………………. Equation 1
Where v = velocity of sound in air, d = distance of the wall from Karen, t = time taken to hear the echo.
make d the subject of equation 1
d = vt/2………………… Equation 2
From the question,
Given: v = 343 m/s, t = 0.519 s
Substitute these values into equation 2
d = (343×0.519)/2
d = 89.01 m.
d ≈ 89 m