Share
jerimiah spent $3.96 on 4 lollypops. what is the unit rate?
Question
jerimiah spent $3.96 on 4 lollypops. what is the unit rate?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-11T18:29:03+00:00
2021-08-11T18:29:03+00:00 2 Answers
13 views
0
Answers ( )
Answer: 0.99 dollars per lollypop
Answer:
.92/1 for each lollypop im pretty sure this is right
Step-by-step explanation:3.69 $ ÷ 4
4 lollypops ÷ 4
=
0.9225 $
1 lollypop
=
0.9225 $
lollypop
round to .92