Yani buys a certain brand of cereal that costs $10 per box. Yani changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows

Question

Yani buys a certain brand of cereal that costs $10 per box. Yani changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows
the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand.
y = 7x
Part A: How many more dollars is the price of a box of Yani’s original brand of cereal than the price of a box of the super-saving cereal?
Show your work.
Part B: How much money does Yani save each month with the change in cereal brand if he buys 5 cereal boxes each month? Show your
work.

in progress 0
Kiệt Gia 4 years 2021-07-31T14:29:47+00:00 2 Answers 65 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-31T14:30:52+00:00

    Answer:

    A) Original price : y =10.x

    Cheaper brand : y = 7x

    The original box is $3 more than the cheap one.  

    Proof: Suppose 1 box is bought of each (x=1),Original will cost $10 & the Cheaper Price is $7

    B) Each time he buys a cheap brand he save $3 ($10-$7).

    On 5 cheap boxes, He would save $3 x 5 boxes = $15.

    Step-by-step explanation:

    Part A: The price of the first cereal that Yani bought was $10 and he new cereal is $7.

    $10 – $7 = $3. The original box of cereal was $3 more than the super- saving cereal.

    Part B: Yani will save $15 each month.

    With the $10 cereal he used to pay $50 per month. Now with the super-saving cereal, he will now pay $35 per month.

    So we need to subtract $50 – $35 = $15

    0
    2021-07-31T14:31:08+00:00

    A. Yani’s original brand of cereal is $3 more expensive.

    His old brand cost $10 a box. His new brand cost can be determined by the slope of y=7x, thus it is $7. The difference between 10 and 7 is 3, thus there is a $3 difference.

    B. Yani would save $15 per month buying the super-saving cereal.

    Original: y = 10x

    y=10(5)

    y = $50

    Super-saving: y = 7x

    y=7(5)

    y = $35

    If Yani were to buy 5 boxes of the original cereal, he would spend $50. If she were to buy 5 boxes of the super-saving cereal, he would spend $35. The difference between 50 and 35 is 15, thus he would save $15 per month.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )