Share
The table below shows a correct representation that 15 pounds (lb) of sugar cost $3: lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb l
Question
The table below shows a correct representation that 15 pounds (lb) of sugar cost $3:
lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1
(3 points)
True
False
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-06T21:55:00+00:00
2021-08-06T21:55:00+00:00 1 Answers
31 views
0
Answers ( )
Answer: True
Step-by-step explanation: There are 15 pounds and 3 dollars. 15 over 3 is $1 for 5 pounds.