Vanilla beans cost $600 per kilogram. I bought 9 grams and you bought 70 grams, how much more did you pay than me?

Question

Vanilla beans cost $600 per kilogram. I bought 9 grams and you bought 70 grams, how much more did you pay than me?

in progress 0
Orla Orla 4 years 2021-08-02T14:14:36+00:00 1 Answers 8 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-02T14:15:36+00:00

    Answer:

    $36.60 more

    Step-by-step explanation:

    Hi, so in this problem, we will need to do a conversion or two!

    We know that vanilla beans cost $600 per kilogram, however, you and I both bought the vanilla beans in grams.

    The conversion for 1 kilogram into grams is that 1 kilogram = 1000 grams.

    So, first we need to divide the price of the vanilla beans into grams.

    To do that, we just need to divide 600 by 1000.

    Once you’ve done that, we now know that vanilla beans cost $0.60 per gram, or 60 cents per gram.

    Now, we need to find out how much we both payed individually.

    To do that, we need to multiply 0.6 by both of the grams we bought.

    0.6 x 70 = $42

    0.6 x 9 = $5.4

    Now, we just subtract the $5.4 (your value) from my value ($42)

    You should get a final answer of $36.6 more

    Hope this helps! 🙂

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )