Two friends shop for fresh fruit. Jackson buys a watermelon for ​$6.65 and 5 pounds of cherries. Tim buys a pineapple for ​$4.45 and 4 pound

Question

Two friends shop for fresh fruit. Jackson buys a watermelon for ​$6.65 and 5 pounds of cherries. Tim buys a pineapple for ​$4.45 and 4 pounds of cherries. Use the variable p to represent the​ price, in​ dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Jackson spent.

in progress 0
Đan Thu 4 years 2021-08-26T09:20:53+00:00 1 Answers 32 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-26T09:22:32+00:00

    Answer:

    5.2 is the price

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )