Tina bought a bottle of shampoo for $2.35, toothpaste for $1.15, a hairbrush for $5.47, and a comb for $0.99. What was the mean cost of each

Question

Tina bought a bottle of shampoo for $2.35, toothpaste for $1.15, a hairbrush for $5.47, and a comb for $0.99. What was the mean cost of each item?

in progress 0
Trúc Chi 4 years 2021-08-16T09:49:15+00:00 2 Answers 9 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-16T09:50:44+00:00

    Answer:

    2.49

    Step-by-step explanation:

    i added them up together and devided by 4 because theres 4 different numbers

    0
    2021-08-16T09:51:07+00:00

    Answer:

    Shampoo: $$2.35

    Toothpaste: $1.15

    Brush: $5.47

    Comb: 0.99

    2.25 + 1.15 + 5.47 + 0.99 = 9.86

    9.86 / 4 = 2.5 ( Estimated)

    Mean: $2.50

    Can I get brainliest? It’s for a challenge.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )