Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas

Question

Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas

in progress 0
Hải Đăng 4 years 2021-08-24T16:44:54+00:00 1 Answers 264 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-24T16:46:23+00:00

    Answer:

    The correct answer is $3.15

    Step-by-step explanation:

    To find the answer you do $1.89 divided by 3 to find the unit rate,which is 63 cents. Then you do 5 times 63 cents to equal $3.15.

    HAVE A GOOD DAY!

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )