Share
Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas
Question
Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-24T16:44:54+00:00
2021-08-24T16:44:54+00:00 1 Answers
264 views
0
Answers ( )
Answer:
The correct answer is $3.15
Step-by-step explanation:
To find the answer you do $1.89 divided by 3 to find the unit rate,which is 63 cents. Then you do 5 times 63 cents to equal $3.15.
HAVE A GOOD DAY!