PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST Linda bought a total of 12 lb of flounder and shrimp and paid $20 for the flounder and $20 for

Question

PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST

Linda bought a total of 12 lb of flounder and shrimp and paid $20 for the flounder and $20 for the shrimp. If the price per pound of the shrimp is twice that of the flounder, how many pounds of each did she buy?
Select one:

a.
8 lb shrimp and 4 lb flounder

b.
4 lb shrimp and 8 lb flounder

c.
6 lb shrimp and 6 lb flounder

d.
2 lb shrimp and 10 lb flounder

in progress 0
Thu Thủy 4 years 2021-07-16T03:19:44+00:00 1 Answers 14 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-16T03:21:23+00:00

    Answer:

    8 lb of flounder at $2.50/lb

    4 lb of shrimp at $5.00/lb

    Step-by-step explanation:

    Let A be the pounds of shrimp

    Let B be the pounds of flounder

    Let C be the cost per pound of flounder

    A + B = 12

    A = 12 – B

            BC = 20

        A(2C) = 20

    BC =  A(2C)

    BC =  (12 – B)(2C)

    BC =  24C – 2BC

    3BC =  24C

      3B =  24

        B = 8 lb

    A + 8 = 12

        A = 4 lb

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )