PLEASE HELP ME!! THIS IS A MATH TEST!! PLEASE HELP!! Person A buys 6 granola bars and 4 cups of yogurt for $10.50. Person B buys

Question

PLEASE HELP ME!! THIS IS A MATH TEST!! PLEASE HELP!!

Person A buys 6 granola bars and 4 cups of yogurt for $10.50. Person B buys 4 granola bars and 8 cups of yogurt for $11. Find the cost of each item.

Granola Bar costs:
a cup of yogurt costs:
PLEASE AND THANK YOUUU!!!!!!​

in progress 0
Thu Cúc 4 years 2021-09-05T00:39:39+00:00 1 Answers 34 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T00:41:31+00:00

    the granola bar costs $1.50

    the yogurt costs 50 cents = $0.50

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )