Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking s

Question

Mrs. Ramiriz is making pies to sell at the local farmer’s market. It costs her $5 to make each pie, plus a one-time cost of $30 for baking supplies. She plans to sell the pies for $12 each. Which equation can be used to find the number of pies she needs to sell to break even

in progress 0
King 4 years 2021-08-31T08:09:44+00:00 1 Answers 24 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-31T08:11:01+00:00

    Answer:3

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )