if you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple

Question

if you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple

in progress 0
Thông Đạt 4 years 2021-08-06T13:29:19+00:00 2 Answers 22 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-06T13:30:53+00:00

    Answer:

    0.60 cents per apple

    Step-by-step explanation:

    just because

    0
    2021-08-06T13:31:02+00:00

    Answer:

    $0.60

    Step-by-step explanation:

    If you divide 2.99 by 5 you’ll get 0.598

    Now, you have to round it. 59 → 60

    we take out the 8, and we are left with 0.60

    Hope it helps! ^^

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )