Share
if you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple
Question
if you purchased 5 apples for $2.99 what is the cost per apple
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-06T13:29:19+00:00
2021-08-06T13:29:19+00:00 2 Answers
22 views
0
Answers ( )
Answer:
0.60 cents per apple
Step-by-step explanation:
just because
Answer:
$0.60
Step-by-step explanation:
If you divide 2.99 by 5 you’ll get 0.598
Now, you have to round it. 59 → 60
we take out the 8, and we are left with 0.60
Hope it helps! ^^