Eve bought “a” apples for $1.29 per pound and “b” bananas for $1.99 per pound. he spent “1.29a + 1.99b” dollars. What does “1.99b” represent

Question

Eve bought “a” apples for $1.29 per pound and “b” bananas for $1.99 per pound. he spent “1.29a + 1.99b” dollars. What does “1.99b” represent?

in progress 0
RobertKer 4 years 2021-07-31T14:52:23+00:00 2 Answers 12 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-31T14:53:55+00:00

    The cost of the bananas ^

    0
    2021-07-31T14:54:14+00:00

    Answer:

    The total cost of the bananas

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )