At Sam’s Club you can buy 36 oz. of Kool-Aid for $26.62, and at Publix you can buy 28 oz. of KoolAid for $22.42. Which one is the better buy

Question

At Sam’s Club you can buy 36 oz. of Kool-Aid for $26.62, and at Publix you can buy 28 oz. of KoolAid for $22.42. Which one is the better buy and by how much?

in progress 0
Xavia 4 years 2021-08-26T05:37:47+00:00 1 Answers 27 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-26T05:39:30+00:00

    Answer:

    Sam’s Club is the cheaper buy 6 cents per ounce

    Step-by-step explanation:

    36 oz = 26.62 at Sams

    1 oz=26.62/36=0.74

    28 oz = 22.42 at publix

    1 oz =22.42/28=0.80

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )