A certain disease has an incidence rate of 0.1%. If the false negative rate is 8% and the false positive rate is 3%, compute the proba

Question

A certain disease has an incidence rate of 0.1%. If the false negative rate is 8%
and the false positive rate is 3%, compute the probability that a person who tests
positive actually has the disease.

in progress 0
Thanh Hà 5 years 2021-07-15T06:02:59+00:00 1 Answers 26 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-15T06:04:02+00:00

    Answer: 0.31 or 31%

    Let A be the event that the disease is present in a particular person

    Let B be the event that a person tests positive for the disease

    The problem asks to find P(A|B), where

    P(A|B) = P(B|A)*P(A) / P(B) = (P(B|A)*P(A)) / (P(B|A)*P(A) + P(B|~A)*P(~A))

    In other words, the problem asks for the probability that a positive test result will be a true positive.  

    P(B|A) = 1-0.02 = 0.98 (person tests positive given that they have the disease)

    P(A) = 0.009 (probability the disease is present in any particular person)

    P(B|~A) = 0.02 (probability a person tests positive given they do not have the disease)

    P(~A) = 1-0.009 = 0.991 (probability a particular person does not have the disease)


    P(A|B) = (0.98*0.009) / (0.98*0.009 + 0.02*0.991)

    = 0.00882 / 0.02864 = 0.30796

    *round however you need to but i am leaving it at 0.31 or 31%*

    If you found this helpful please mark brainliest

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )