Share
PLZ PLZ HELPP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST Which is the better deal for an iced coffee drink? 16 ounces for $2.19, 24 ounces for $2.99
Question
PLZ PLZ HELPP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST
Which is the better deal for an iced coffee drink? 16 ounces for $2.19, 24 ounces for $2.99 or 32 ounces for $4.29.
Explain fully and persuasively. Make your thinking visible!
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-11T18:54:51+00:00
2021-08-11T18:54:51+00:00 2 Answers
12 views
0
Answers ( )
Answer:
look at the picture i sent please
Answer:
24 ounces for $2.99
Step-by-step explanation:
Because that would make the cost into 3 dollars, and It would be cheaper to do it that way. The reason I said this is because I remember I had to pay for something that cost 3 dollars, and it was a drink for 24 ounces, so yes, and that is why I think 24 ounces for $2.99.