Ms. Gonzalez had $70 to purchase school supplies for her class. She bought 29 glue sticks and 29 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.2

Question

Ms. Gonzalez had $70 to purchase school supplies for her class. She bought 29 glue sticks and 29 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.29, and each box of crayons cost $0.79. How much money did Ms. Gonzalez have left after these purchases?

in progress 0
Cherry 4 years 2021-08-28T07:20:12+00:00 1 Answers 10 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-28T07:21:48+00:00

    she would have $9.68 after the purchases

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )