Mark is making meat loaf for his family. He buys 1.5 pounds of ground pork and 2.5 pounds of ground beef. Ground pork costs $4.30 per pound,

Question

Mark is making meat loaf for his family. He buys 1.5 pounds of ground pork and 2.5 pounds of ground beef. Ground pork costs $4.30 per pound, and ground beef costs $3.80 per pound. How much does Mark spend in all on ground meat?

in progress 0
Diễm Thu 4 years 2021-09-02T13:43:47+00:00 1 Answers 28 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T13:45:18+00:00

    Answer:

    15.95$

    Step-by-step explanation:

    Ground Pork:

    1.5 x 4.3 = 6.45

    Ground Beef:

    2.5 x 3.8 = 9.5

    Total:

    9.5 + 6.45 = 15.95$

    Hopefully this helps you 🙂

    pls mark brainlest 😉

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )