Gonzalo is trying to find the unit price On a 6-pack of orange juice on sale for $6.99. His sister says that at that price, each bottle of o

Question

Gonzalo is trying to find the unit price On a 6-pack of orange juice on sale for $6.99. His sister says that at that price, each bottle of orange juice would cost over $1.05. Is she correct?

in progress 0
Thiên Hương 4 years 2021-08-28T23:48:35+00:00 1 Answers 8 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-28T23:49:36+00:00

    Answer:

    Yes

    Step-by-step explanation:

    Unit prices come from dividing the price, $6.99, by the amount of product, 6,

    6.99 ÷ 6 = 1.165

    Now, because you cannot have more than two digits in the cents part, you would round that up to $1.17 which is over $1.05 dollars per bottle.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )