Georgia needs to buy some cheese. An 8-ounce package of cheddar cheese costs $3.50. A 12-ounce package of cheddar cheese costs $

Question

Georgia needs to buy some cheese. An 8-ounce package of
cheddar cheese costs $3.50. A 12-ounce package of cheddar
cheese costs $5.25. Which is the better buy? How many cents
per ounce cheaper is the better buy?

in progress 0
King 4 years 2021-08-23T02:31:30+00:00 1 Answers 14 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-23T02:33:02+00:00

    Answer:

    neither buy is better, both buys are $2.28571428/ounce

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )