Share
Edna has a new St. Bernard puppy. He found a mud puddle on their last walk, so Edna needs to give him a bath. She buys a bottle of dog shamp
Question
Edna has a new St. Bernard puppy. He found a mud puddle on their last walk, so Edna needs to give him a bath. She buys a bottle of dog shampoo that costs $3.99. The bottle contains 28.5 ounces of shampoo. What is the cost per ounce of shampoo?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-17T14:41:17+00:00
2021-08-17T14:41:17+00:00 2 Answers
63 views
0
Answers ( )
Answer: 7.142857142857143
Step-by-step explanation: all you have to do is divide 28.5 by 3.99
Answer:
14p per ounce
Step-by-step explanation:
3.99 equals 399 divided by 28.5