Share
Dear Math Students, I am going to make turkey burgers for a barbecue. I’ll use 1/4 pound of turkey for each burger. Since i want to ma
Question
Dear Math Students,
I am going to make turkey burgers for a barbecue. I’ll use 1/4 pound of turkey for each burger. Since i want to make 6 burgers, I’ll need to buy 1/24 pound of turkey. Does that sound reasonable? Or what mistake did I make?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-17T14:55:19+00:00
2021-08-17T14:55:19+00:00 2 Answers
8 views
0
Answers ( )
Answer:
mistake
Step-by-step explanation:
You should multiply the numerator
1/4 becomes (1×6)/4 = 6/4 = 1.5pound
Answer:
according to me it makes sense
but im not sure tho