Share
Dan bought a soft drink for 2 dollars and 5 candy bars. He spent a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?
Question
Dan bought a soft drink for 2 dollars and 5 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-05T09:06:09+00:00
2021-08-05T09:06:09+00:00 1 Answers
29 views
0
Answers ( )
Answer:
4
Step-by-step explanation:
22 dolars-2 dollars from soft drink=20
20/5 candy bars=4
each candy bar costs 4 dollars