Share
Aurielle bought 13 packs of cookies for $51.48 from the supermarket. How many packs of cookies can she buy for $43.5
Question
Aurielle bought 13 packs of
cookies for $51.48 from the
supermarket. How many packs
of cookies can she buy for
$43.56?
Pls help
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-24T13:42:48+00:00
2021-07-24T13:42:48+00:00 1 Answers
8 views
0
Answers ( )
Answer:
She could buy 11 packs of cookies for $43.56.
Step-by-step explanation:
to find the answer you have to find how much 1 pack of cookies costs.
First, you divide 51.48 by 13
51.48/13 = 3.96
now that you know 1 pack of cookies cost $3.96 you can use that to find how many packs you could buy for 43.56
43.56/3.96 = 11