Share
At Sam’s Club you can buy 36 oz. of Kool-Aid for $26.62, and at Publix you can buy 28 oz. of KoolAid for $22.42. Which one is the better buy
Question
At Sam’s Club you can buy 36 oz. of Kool-Aid for $26.62, and at Publix you can buy 28 oz. of KoolAid for $22.42. Which one is the better buy and by how much?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-26T05:37:47+00:00
2021-08-26T05:37:47+00:00 1 Answers
27 views
0
Answers ( )
Answer:
Sam’s Club is the cheaper buy 6 cents per ounce
Step-by-step explanation:
36 oz = 26.62 at Sams
1 oz=26.62/36=0.74
28 oz = 22.42 at publix
1 oz =22.42/28=0.80