Share
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin cost $5.30. The inequalit
Question
Antoine has $18.20 to spend on some oranges and a pumpkin. Oranges cost $1.30 per pound, and a pumpkin cost $5.30.
The inequality 1.30x + 5.20 8; Antoine can buy 8 pounds or more of oranges
B. x> 10; Antoine can buy 10 pounds or more of oranges
C. x< 10; Antoine can buy 10 pounds or less of oranges
D. x< 8; Antoine can buy 8 pounds or less of oranges
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-28T07:16:17+00:00
2021-08-28T07:16:17+00:00 1 Answers
14 views
0
Answers ( )
Answer: C
Step-by-step explanation: