Share
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price
Question
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of the pears?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-31T11:36:53+00:00
2021-07-31T11:36:53+00:00 2 Answers
47 views
0
Answers ( )
The unit price is $0.98
Answer:
98 cents is the unit price
Step-by-step explanation: