A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​

Question

A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​

in progress 0
Kim Cúc 4 years 2021-08-14T19:09:33+00:00 1 Answers 17 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-14T19:11:13+00:00

    Answer: $0.70 per cookie

    Which is the same as saying 70 cents per cookie

    =============================================================

    Explanation:

    The unit rate is the cost of one cookie. The term “unit” means “one”.

    10 cookies = 7 dollars

    10/10 cookies = 7/10 dollars …… divide both sides by 10

    1 cookie = 0.70 dollars

    Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )