Share
Gonzalo is trying to find the unit price On a 6-pack of orange juice on sale for $6.99. His sister says that at that price, each bottle of o
Question
Gonzalo is trying to find the unit price On a 6-pack of orange juice on sale for $6.99. His sister says that at that price, each bottle of orange juice would cost over $1.05. Is she correct?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-28T23:48:35+00:00
2021-08-28T23:48:35+00:00 1 Answers
8 views
0
Answers ( )
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
Unit prices come from dividing the price, $6.99, by the amount of product, 6,
6.99 ÷ 6 = 1.165
Now, because you cannot have more than two digits in the cents part, you would round that up to $1.17 which is over $1.05 dollars per bottle.