It costs $60 to buy 10 hamburgers. At this rate, how much would it cost to buy 12 hamburgers? (Use proportions to help you). i need th

Question

It costs $60 to buy 10 hamburgers. At this rate, how much would it cost to buy 12 hamburgers? (Use proportions to help you).
i need this answer asap!!

in progress 0
Kim Chi 4 years 2021-08-27T10:34:50+00:00 1 Answers 8 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-27T10:36:35+00:00

    Answer:

    72

    Step-by-step explanation:

    I divided.$60 by 10 and got $6 per every burger, then I multiplied $6 x 12 and got $72.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )