Share
if 9 kg of sugar cost to 238.50 how much sugar can be bought for 371
Question
if 9 kg of sugar cost to 238.50 how much sugar can be bought for 371
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-26T09:37:36+00:00
2021-07-26T09:37:36+00:00 1 Answers
10 views
0
Answers ( )
Answer:
14 kg
Step-by-step explanation:
Set up a proportion:
9/238.5 = x/371
Cross multiply.
9 x 371 = 3339
238.5 times x = 238.5x
238.5x = 3339
Divide by 238.5 on both sides.
3339/238.5 = 14