A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price

Question

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of the pears?

in progress 0
Kim Cúc 4 years 2021-07-31T11:36:53+00:00 2 Answers 47 views 0

Answers ( )

    0
    2021-07-31T11:38:20+00:00

    The unit price is $0.98

    0
    2021-07-31T11:38:47+00:00

    Answer:

    98 cents is the unit price

    Step-by-step explanation:

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )