Share
Tina bought a bottle of shampoo for $2.35, toothpaste for $1.15, a hairbrush for $5.47, and a comb for $0.99. What was the mean cost of each
Question
Tina bought a bottle of shampoo for $2.35, toothpaste for $1.15, a hairbrush for $5.47, and a comb for $0.99. What was the mean cost of each item?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-16T09:49:15+00:00
2021-08-16T09:49:15+00:00 2 Answers
9 views
0
Answers ( )
Answer:
2.49
Step-by-step explanation:
i added them up together and devided by 4 because theres 4 different numbers
Answer:
Shampoo: $$2.35
Toothpaste: $1.15
Brush: $5.47
Comb: 0.99
2.25 + 1.15 + 5.47 + 0.99 = 9.86
9.86 / 4 = 2.5 ( Estimated)
Mean: $2.50
Can I get brainliest? It’s for a challenge.