Share
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST Linda bought a total of 12 lb of flounder and shrimp and paid $20 for the flounder and $20 for
Question
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
Linda bought a total of 12 lb of flounder and shrimp and paid $20 for the flounder and $20 for the shrimp. If the price per pound of the shrimp is twice that of the flounder, how many pounds of each did she buy?
Select one:
a.
8 lb shrimp and 4 lb flounder
b.
4 lb shrimp and 8 lb flounder
c.
6 lb shrimp and 6 lb flounder
d.
2 lb shrimp and 10 lb flounder
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-07-16T03:19:44+00:00
2021-07-16T03:19:44+00:00 1 Answers
14 views
0
Answers ( )
Answer:
8 lb of flounder at $2.50/lb
4 lb of shrimp at $5.00/lb
Step-by-step explanation:
Let A be the pounds of shrimp
Let B be the pounds of flounder
Let C be the cost per pound of flounder
A + B = 12
A = 12 – B
BC = 20
A(2C) = 20
BC = A(2C)
BC = (12 – B)(2C)
BC = 24C – 2BC
3BC = 24C
3B = 24
B = 8 lb
A + 8 = 12
A = 4 lb