Muffins are sold in packages of 18 and cost $27 per package. Each of 6 friends gets an equal share of muffins from p packages of muffins. Wr

Question

Muffins are sold in packages of 18 and cost $27 per package. Each of 6 friends gets an equal share of muffins from p packages of muffins. Write an expression to represent how much each friend must pay.

in progress 0
bonexptip 4 years 2021-09-03T18:54:59+00:00 1 Answers 427 views 0

Answers ( )

    2
    2021-09-03T18:56:55+00:00

    Answer:

    27/18= 1.5

    18/6 = 3

    3•1.5= 4.5

    Step-by-step explanation:

    $27 divided by 18 muffins equals $1.50, 18 muffins divided by 6 people equals 3, 3 muffins times $1.50 equals $4.50. So $4.50 is how much each person would have to pay.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )