Share
Muffins are sold in packages of 18 and cost $27 per package. Each of 6 friends gets an equal share of muffins from p packages of muffins. Wr
Question
Muffins are sold in packages of 18 and cost $27 per package. Each of 6 friends gets an equal share of muffins from p packages of muffins. Write an expression to represent how much each friend must pay.
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-03T18:54:59+00:00
2021-09-03T18:54:59+00:00 1 Answers
427 views
0
Answers ( )
Answer:
27/18= 1.5
18/6 = 3
3•1.5= 4.5
Step-by-step explanation:
$27 divided by 18 muffins equals $1.50, 18 muffins divided by 6 people equals 3, 3 muffins times $1.50 equals $4.50. So $4.50 is how much each person would have to pay.