Share
Carson buys eggs and lemons at the store. He pays a total of $39.62. He pays $6.74 for the eggs. He buys 8 bags of lemons that each cost the
Question
Carson buys eggs and lemons at the store. He pays a total of $39.62. He pays $6.74 for the eggs. He buys 8 bags of lemons that each cost the same amount.
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-03T18:35:03+00:00
2021-09-03T18:35:03+00:00 1 Answers
18 views
0
Answers ( )
Ummm what is your question?
I solved for the cost of one bag of lemons, if that happens to be ur question:
The cost of one bag of lemons is $4.11
Explanation:
Subtract the total cost of groceries by the price of the eggs:
39.62 – 6.74 = 32.88
That means 32.88 is the cost of the 8 bags of lemons.
Now divide that by 8 since each bag costs the same:
32.88/8 = 4.11
So one bag of lemons cost $4.11
IM SORRY IF THIS ISNT UR ANSWER:
Hope this helps though
SpaceMarsh