3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?

Question

3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?

in progress 0
Minh Khuê 4 years 2021-09-02T01:12:56+00:00 1 Answers 8 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-02T01:14:35+00:00

    Answer:

    $0.34/pound

    Step-by-step explanation:

    1 ton = 2000 pounds

    3 tons = 6000 pounds

    ————————-

    2040/6000 = $0.34/pound

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )