Share
3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?
Question
3 tons of topsoil cost $2,040.00. What is the price per pound?
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-09-02T01:12:56+00:00
2021-09-02T01:12:56+00:00 1 Answers
8 views
0
Answers ( )
Answer:
$0.34/pound
Step-by-step explanation:
1 ton = 2000 pounds
3 tons = 6000 pounds
————————-
2040/6000 = $0.34/pound