Ramesh went from place A to place B and then from place B to place CA is 10.8 km from B and place B is 15.5 km from place C, Rahul went from

Question

Ramesh went from place A to place B and then from place B to place CA is 10.8 km from B and place B is 15.5 km from place C, Rahul went from place A to place D and then place D to place C, distance between place A and D is 11.7 km and distance between place D and place C is 18.2 km, Who travelled more distance and by how much, also calculate the total distance between place A and place D and express the total distance in M,CM and KM.​

in progress 0
Adela 4 years 2021-08-24T03:40:29+00:00 1 Answers 11 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-24T03:42:15+00:00

    Answer:

    Part A

    Rahul by 3.6 km

    Part B

    The distance between A and D, through place C, d are;

    The distance between A and D in meters, m = 44,500 m

    The distance between A and D in centimeters, cm = 4,450,000 cm

    The distance between A and D, in kilometers, km = 44.5 km

    Step-by-step explanation:

    Part A

    The details of the journeys are;

    The distance of A from B = 10.8 km

    The distance of B from C = 15.5 km

    The total distance Ramesh traveled, d₁ = The distance of A from B + The distance of B from C

    Therefore;

    d₁ = 10.8 km + 15.5 km = 26.3 km

    The total distance Ramesh traveled, d₁ = 26.3 km

    The distances of the journey of Rahul is as follows;

    The distance between place A and D = 11.7 km

    The distance between place D and C = 18.2 km

    The total distance Rahul traveled, d₂ = The distance between place A and D + The distance between place D and C

    d₂ = 11.7 km + 18.2 km = 29.9 km

    The total distance Rahul traveled, d₂ = 29.9 km

    Therefore, given that d₂(29.9 km) > d₁(26.3 km), Rahul travelled more distance than Ramesh

    The difference between the distance Rahul travelled and the distance Ramesh travelled, d₂ – d₁ = 29.9 km – 26.3 km = 3.6 km

    Therefore;

    Rahul travelled more distance than Ramesh by 3.6 km

    Part B

    The total distance from place A to place D through place C, d₃, is given as follows;

    d₃ = The distance from A to B + The distance from B to C + The distance from C to D

    ∴ d₃ = 10.8 km + 15.5 km + 18.2 km = 44.5 km

    The total distance from place A to place D, d₃ = 44.5 lm

    The total distance from place A to place D in meters, m = 1000 m/km × 44.5 km = 44,500 m

    The total distance from place A to place D in cm = 100 cm/m × 44,500 m = 4,450,000 cm

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )