Edna has a new St. Bernard puppy. He found a mud puddle on their last walk, so Edna needs to give him a bath. She buys a bottle of dog shamp

Question

Edna has a new St. Bernard puppy. He found a mud puddle on their last walk, so Edna needs to give him a bath. She buys a bottle of dog shampoo that costs $3.99. The bottle contains 28.5 ounces of shampoo. What is the cost per ounce of shampoo?

in progress 0
Thạch Thảo 4 years 2021-08-17T14:41:17+00:00 2 Answers 63 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-17T14:42:20+00:00

    Answer: 7.142857142857143

    Step-by-step explanation: all you have to do is divide 28.5 by 3.99

    0
    2021-08-17T14:42:29+00:00

    Answer:

    14p per ounce

    Step-by-step explanation:

    3.99 equals 399 divided by 28.5

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )