Share
Nancy wants to buy some granola, which she eats for breakfast almost every day. Which is likely the most cost-effective option? A buyi
Question
Nancy wants to buy some granola, which she eats for breakfast almost every day. Which is likely the most cost-effective option?
A buying a single pack
B. buying a pack of two
C. buying a pack of five
in progress
0
Mathematics
4 years
2021-08-12T06:44:56+00:00
2021-08-12T06:44:56+00:00 1 Answers
17 views
0
Answers ( )
C. Buying more at once is likely more cost effective and she will not have to purchase granola as often.