Share
A circuit element consists of a resistor with value 20Ω and inductor with value 10mH connected in series. A voltage of LaTeX: v(t)=20\cos(10
Question
A circuit element consists of a resistor with value 20Ω and inductor with value 10mH connected in series. A voltage of LaTeX: v(t)=20\cos(1000t+45^{\circ})\text{V}v ( t ) = 20 cos ( 1000 t + 45 ∘ ) V is applied across the circuit element. What is the apparent power of the circuit element? Answer in units of VA while omitting the unit. Hint: calculate the current first.
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-02T10:52:35+00:00
2021-08-02T10:52:35+00:00 1 Answers
26 views
0
Answers ( )
Answer:
8.97 Watt
Explanation:
Resistance, R = 20 ohm
Inductance, L = 10 mH
V(t) = 20 Cos (1000 t + 45°)
Compare with the standard equation
V(t) = Vo Cos(ωt + Ф)
Ф = 45°
ω = 1000 rad/s
Vo = 20 V
Inductive reactance, XL = ωL = 1000 x 0.01 = 10 ohm
impedance is Z.
Z = 22.36 ohm
Apparent power is given by
P = Vrms x Irms
P = 14.144 x 0.634
P = 8.97 Watt