The starter motor of a car engine draws an electric current of 16.0 A from the battery. The copper wire to the motor is 5.00 mm in diameter

Question

The starter motor of a car engine draws an electric current of 16.0 A from the battery. The copper wire to the motor is 5.00 mm in diameter and 1.52 m long. The starter motor runs for 0.95 s before the car engine starts up. How much electric charge passes through the starter motor?

in progress 0
Mít Mít 5 years 2021-09-05T09:19:02+00:00 1 Answers 21 views 0

Answers ( )

    0
    2021-09-05T09:20:19+00:00

    Answer:

    The electric charge passes is 15.2 C.

    Explanation:

    The electric current is drawn from a battery = 16 A

    The diameter of copper wire is = 5 mm

    The length of copper wire is = 1.52 m

    Running time of starter motor before the start of car engine = 0.95 s

    Therefore, the current 16 A passes through the copper wire for 0.95 seconds.

    The calculation of electric charge passes:

    Charge = i \times t \\

    = 16 \times 0.95 \\

    = 15.2 C

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )