One man is on a 60 m high building, releasing a rock. After 2 s, another man on the ground throws the ball upright at a speed of 10 m / s. F

Question

One man is on a 60 m high building, releasing a rock. After 2 s, another man on the ground throws the ball upright at a speed of 10 m / s. Find that both objects will stand high apart from the ground. how much​

in progress 0
Khải Quang 5 years 2021-08-19T09:47:11+00:00 1 Answers 15 views 0

Answers ( )

    0
    2021-08-19T09:48:44+00:00

    Answer:

    The distance apart from the rock to the ball just before the ball is thrown is taken to be approximately the distance of the rock to the ground after 2 seconds

    The height of the rock from the ball from the ground after 2 seconds is approximately 40.38 meters

    Explanation:

    The given parameters are;

    1) The height of the building fro which the first man releases the rock = 60 m

    2) The speed with which the other man throws the ball vertically upwards = 10 m/s

    The time after the release of the rock that the ball was thrown up = 2 seconds

    The speed, v, of the rock after the 2 seconds = u  + gt

    v = 0 + 9.81 × 2 = 19.62 m/s

    The position of the rock, s, after 2 seconds = (v² – u²)/(2×g)

    s = (19.62² – 0²)/(2×9.81) = 19.62 meters

    The distance from the ground = Height of building – s = 60 – 19.62 = 40.38 m

    Therefore, bust before the ball is thrown, the distance between the ball and the rock ≈ 40.38 meters.

Leave an answer

Browse

Giải phương trình 1 ẩn: x + 2 - 2(x + 1) = -x . Hỏi x = ? ( )