Share
Electrons are accelerated in the picture tube of a television through potential difference of 8.00 * 10 ^ 3 V. (Use the values q e =1.60*10^
Question
Electrons are accelerated in the picture tube of a television through potential difference of 8.00 * 10 ^ 3 V. (Use the values q e =1.60*10^ -19 kg and m e =9.109*10^ -31 kg.)
Please please helpppp?
in progress
0
Physics
5 years
2021-08-02T20:38:49+00:00
2021-08-02T20:38:49+00:00 1 Answers
38 views
0
Answers ( )
Answer:
Explanation:
Give that,
The potential difference of the electrons,
We need to find the wavelength of the electrons.
Using the conservation of energy,
Put all the values,
So, the wavelength of the electrons is
.