Share
A defibrillator is used during a heart attack to restore the heart to its normal beating pattern. A defibrillator passes 18 A of current: th
Question
A defibrillator is used during a heart attack to restore the heart to its normal beating pattern. A defibrillator passes 18 A of current: through the torso of person in 2.0 ms- (a) How much charge moves during this time
in progress
0
Physics
5 years
2021-07-30T20:42:37+00:00
2021-07-30T20:42:37+00:00 1 Answers
13 views
0
Answers ( )
Answer:
q = 0.036 C
Explanation:
Given that,
Current passes through a defibrillator, I = 18 A
Time, t = 2 ms
We need to find the charge moved during this time. We know that,
Electric current = charge/time
Put all the values,
So, 0.036 C of charge moves during this time.